19-24 July 2021, Ventspils, Latvia
July 27th, 2021

The contest is now over! Results are now available on the Results page.

Results

For more details please refer to https://ioling.org/results/2021/

Individual Contest Medalists

Medal Score Name Team
Gold 78.3 Roman Shabanov Flag Netherlands Patat
Gold 77.5 Daria Kryvosheieva Flag Ukraine і
Gold 64.6 Jonathan Huang Flag USA Red
Gold 63.1 Ritam Nag Flag India Saffron
Gold 60.2 Hibiki Sugawara Flag Japan Samurai
Gold 59.5 Jan Tryka Flag Poland Pszczółki
Gold 58.9 Takamichi Hoshii Flag Japan Ninja
Gold 58.6 Chun-Chi Lin Flag Taiwan Red Cypress
Gold 58.4 Antara Raaghavi Bhattacharya Flag India Saffron
Gold 58 Xie Lingrui Flag Hong Kong EAT
Gold 57.9 Mihai-Alexandru Bratu Flag Romania
Gold 56.5 Elvira Ageeva Flag Russia Strelka
Silver 55.1 Aleksandra Limonova Flag Russia Belka
Silver 54.5 Tam Lok Hang Flag Hong Kong EAT
Silver 54.1 Alexander Dimitrov Flag Bulgaria 1
Silver 53.6 Bartosz Chomiński Flag Poland Pszczółki
Silver 53 Aleksandra Naydenova Flag Bulgaria 2
Silver 52.8 Ip Tsz Oi Flag Hong Kong EAT
Silver 52.4 Leonid Zaitsev Flag Russia Belka
Silver 52.1 Toh Jing En Daniel Flag Singapore
Silver 51.4 Grigorii Solnyshkin Flag Russia Strelka
Silver 51.3 Artem Borisov Flag Russia Strelka
Silver 49.8 Nigel Yong Flag Singapore
Silver 49.4 Samantha Kao Flag Taiwan Plum Blossom
Silver 49.4 Dylan Lim Chun Kiat Flag Singapore
Silver 48.8 Ema Grofová Flag Czechia
Silver 48.5 Miklós Gyetvai Flag Hungary A
Silver 48.4 Zijing Wei Flag China Kun
Silver 48 Olga Zinovyeva Flag Russia Strelka
Silver 47.9 Rio Ogawa Flag Japan Samurai
Silver 47.5 Walt Kraeger Flag Netherlands Friet
Bronze 46.7 Lili Probojcsevity Flag Hungary B
Bronze 46.6 Shao-Chi Ou Flag Taiwan Red Cypress
Bronze 46.4 Deyana Shevchenko Flag Bulgaria 2
Bronze 46 Kunaal Chandrashekar Flag Canada Moose
Bronze 45.7 Oliver Tennisberg Flag Estonia 1
Bronze 45.5 Jeremy Zhou Flag USA Blue
Bronze 45.4 Vedant Singh Flag India Green
Bronze 45.2 Miłosz Muszyński Flag Poland Pszczółki
Bronze 44.9 Riley Kong Flag USA Red
Bronze 44.6 Ng Truman Toby Flag Hong Kong EAT
Bronze 43.8 Matic Petek Flag Slovenia 1
Bronze 43.8 Vasilena Lazarova Flag Bulgaria 2
Bronze 42.8 Mihaela Koleva Flag Bulgaria 1
Bronze 42.7 Ilya Tarasov Flag Russia Belka
Bronze 42.6 Ivaylo Dimitrov Flag Bulgaria 1
Bronze 42.4 Nicoleta Dobrică Flag Romania
Bronze 42.3 Toby Collins Flag UK K
Bronze 42 Yi-Ning Chang Flag Taiwan Plum Blossom
Bronze 42 Kyuhan Kyung Flag Korea Giyeok
Bronze 41.5 Jonathan Song Flag USA Blue
Bronze 41.5 Louis Cho Flag Streichholzschächtelchen
Bronze 41.4 Bianca-Maria Crișan Flag Romania
Bronze 40.7 Shashwat Mundra Flag India Green
Bronze 40.2 Zekai Wu Flag China Qian
Bronze 40 Vishruth Ram Konakanchi Flag India Saffron
Bronze 39.7 Benjamin Myer Neithardt Flag USA Blue
Bronze 39.4 Kent Do Flag Sweden Gul
Bronze 39.3 Oscar Despard Flag Ireland
Bronze 39 Nestors Starostins Flag Latvia 1
Bronze 38.9 Noah Gorrell Flag Canberra Grammar School
Bronze 38.8 Yen-Hsi Huang Flag Taiwan Plum Blossom
Bronze 38.7 Darya Peressypkina Flag Kazakhstan Fenix
Bronze 38 Yage Grace Xin Flag China Qian

Honorable Mentions

Award Score Name Team
HM 37.4 Harrison William Moore Flag UK U
HM 37.4 Maksims Libensons Flag Latvia 2
HM 37.2 Evelyn Sun Flag USA Red
HM 37.2 Natalia Timulakova Flag Ireland
HM 37 Lorenss Martinsons Flag Latvia 1
HM 36.9 Blanka Kövér Flag Hungary B
HM 36.3 Marcin Słupczyński Flag Poland Trzmiele
HM 35.7 Thomas Frith Flag Canada Moose
HM 35.5 Aanya Goyal Flag UK K
HM 35.2 Oleksandr Hoviadin Flag Ukraine ї
HM 34.9 Uliana Shkel Flag Ukraine і
HM 34.9 Seungjoon Son Flag Korea Giyeok
HM 34.7 Levente Hartstang Flag Quietscheentchen
HM 34.5 Alexander James Robson Flag UK U
HM 34.3 Adithya Ram Kalyanam Flag USA Blue
HM 34.2 Jinwoo Jeong Flag Korea Nieun
HM 34 Haoyang Yin Flag China Kun
HM 33.7 Puyuan Ye Flag China Kun
HM 33.2 Ondřej Peterka Flag Czechia
HM 33.1 Roosmari Pihlak Flag Estonia 2
HM 32.8 Peilin Ye Flag China Kun
HM 32.6 Silang Feng Flag China Qian
HM 32.5 Junnosuke Tanaka Flag Japan Ninja
HM 32.5 Hanna Egyházi Flag Hungary B
HM 32.4 Konrad Jannes Köhler Flag Quietscheentchen
HM 32.4 Merlin Fischer Flag Streichholzschächtelchen
HM 32 Weronika Piecuch Flag Poland Trzmiele
HM 32 Michał Boroń Flag Quietscheentchen
HM 31.8 Toby Weston Flag UK U
HM 31.7 Yann Choi Flag Korea Nieun
HM 31.7 Inka Pekkola Flag Finland
HM 31.6 Urszula Obirek Flag Poland Trzmiele
HM 31.3 Tatsuki Morohoshi Flag Japan Ninja
HM 30.9 Džonatans Miks Melgalvis Flag Latvia 1
HM 30.4 Eric Wu Flag Taiwan Red Cypress
HM 30.3 Maud De Wit Flag Netherlands Friet
HM 30.2 Darena Georgieva Flag Bulgaria 2
HM 30 Solomiia Tymoshenko Flag Ukraine ї
HM 29.9 Junkai Wang Flag China Qian
HM 29.8 Jan Malej Flag Slovenia 1

Individual Contest Team Rankings

Place Average Score Team
1st 52.48 Flag Hong Kong EAT
2nd 51.8 Flag Russia Strelka
3rd 47.13 Flag India Saffron

Team Contest Trophies

Medal Score Team
Gold 56.8 Flag Ukraine і
Silver 55.8 Flag USA Red
Bronze 47.5 Flag India Saffron
Bronze 47 Flag Canada Moose

Team Contest Honorable Mentions

Award Score Team
HM 45.5 Flag USA Blue
HM 44.9 Flag Czechia
HM 43.8 Flag UK U
HM 42.7 Flag Russia Belka
HM 42.4 Flag Romania

Best Solutions

Problem Name Team
1 Daria Kryvosheieva Flag Ukraine і
1 Hibiki Sugawara Flag Japan Samurai
3 Grigorii Solnyshkin Flag Russia Strelka
4 Alexander James Robson Flag UK U
4 Artem Hrechka Flag Ukraine і
4 Leonid Zaitsev Flag Russia Belka
5 Elvira Ageeva Flag Russia Strelka
5 Jinwoo Jeong Flag Korea Nieun
5 Rio Ogawa Flag Japan Samurai